13.06.2018 tarihinde oluşturuldu

Bu Dünya'dan Olamayacak Kadar Güzel 12 Milli Ağaç

Tüm Dünya'dan sohbaharda ayrı, baharda ayrı görüp kıskandığınız ağaçlar, çiçekler ve "bizde niye yok?" diyenlere özel Türkiye'nin milli ağaçları. Haydi başlayalım!


1. Toros Sediri (Cedrus Libani)

Adından anlaşılacağı üzere Toros Dağları'nda 800-1000 metre rakımın üzerinde ve güney yamaçlarda sıklıkla yayılış gösteren, güzelliği sayesinde peyzaj çalışmalarında sıklıkla kullanılan milli bir ağaçtır. Toroslarda yayılması hasebiyle endemik değildir ama ana vatanı Anadolu topraklarıdır. Ağacın en dikkat çekici özelliği ilk defa görenleri dumura uğratan, ejderha yumurtasına benzeyen kozalağıdır. Park ve bahçelerde sıklıkla denk gelebileceğiniz Toros Sediri'nin kozalağı bazı evlerde süs amaçlı olarak cilalanıp cam bir tabak yahut fanus içinde sergilenir.


2. Anadolu Sığla Ağacı (Liquidambar Orientalis)

Görünüş itibariyle tıpkı Çınar'a benzer. Hatta öyle ki; ağaçlar hakkında bilgi sahibi olmayan insanlar Sığla Ağacı gördükleri zaman ona "Çınar" derler. Çınar ağaçlarına göre daha küçük olan, en fazla 20 metreye kadar boylanan ve yaprakları yanyana koyulduğunda Çınar Ağacı'na göre daha düzgün ve daha belirgin 5 loba sahip endemik ağaç türümüzdür. Muğla ve çevresinde doğal yayılış gösterir. Sığla yağı olarak bilinen değerli reçinesi yüzünden türü tehlike altına girmiş ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. 


3. Erguvan (Cercis Siliquastrum)

Fotoğraflarını gördüğünüzde photopshop yapılmış zannedeceğiniz güzellikte olan baklagiller familyasının Türkiye'de doğal olarak yetişen türü Erguvan. İstanbul'da boğaza yakın alanlarda sıkça bulunan bu Erguvan ağacı bir zamanlar endemik zannedilmişti ve hatta boğazın altında bulunan madenler yüzünden bu rengi aldığı teorileri meşhur olmuştu. Endemik olmasa da ana vatanı Türkiye'dir. Peyzaj çalışmalarında kendine sıklıkla olmasa da yer bulur. Sıkça kullanılmamasının nedeni bu toz pembe rengi çok fazla koruyamadığındandır. Bu güzelliğin maalesef bir süresi var.


4. Kazdağı Göknarı (Abies nordmanniana-equi-trojani)

İğne yapraklı görünümüne aldanmayın, oldukça yumuşak, yassı (iki yüzlü) yapraklara sahiptir. Uzaktan mısır koçanını andıran kozalakları ile Türkiye'nin en değerli endemik türlerinden biridir. Adının hakkını verir ve yalnızca Kazdağları'nda yayılış gösterir. 


5. Çınar Yapraklı Akçaağaç (Acer Platonides)

Yaprakları o kadar güzeldir ki; elinize alıp sevesiniz gelir. Kedi yavrusu tatlılığında, adeta Çınar Ağacı yapraklarının minyatürü gibidir. Kırmızı, bordo renklerinde yaprak türlerine sahip olan alt türleri de bulunur. Türkiye'de doğal yayılış gösterirler ancak endemik değiller. Renkli yapraklara sahip alt türleri peyzaj için oldukça önemli pazar payına sahipler. Neden olmasınlar ki? Sosyal medya tabiriyle; ponçik bir çınarı kim sevmez ki? :)


6. Beyaz Çiçekli Yalancı Akasya (Robinia Pseudoacacia)

Türkiye'de peyzaj sektöründe belki de en fazla pazar payına sahip doğal ağaç türümüzdür. İnanılmaz güzellikte top şeklinde tepe oluşturur ve yaprakları elips şeklinde olup tepesi ile muazzam bir sinerjiye sahiptir. Her parkta mutlaka görebileceğiniz ağaçlardandır.


7. Akdeniz Defnesi (Laurus Nobilis)

Akdeniz ve Egelilerin yakından tanıdığı ancak; İç anadolu, Doğu Anadolu ve Kafkaslara uzanan kesimin pek bilmediği bu şifa kaynağı, müthiş güzellikteki kokuya sahip ağaç türümüzdür. Güney Toroslarda doğal yayılış gösterirler. Yaprağından çiçeğine, reçinesinden kabuğuna kadar her alanda odun dışı orman ürünü olarak alternatif tıpın ve aktarların doğal şifa kaynağıdır. Yapraklarının sahip olduğu özel koku onu aynı zamanda vazgeçilmez bir peyzaj ağacı yapıyor. 


8. Gümüşi Ihlamur (Tilia Tomentosa)

Adını yapraklarından alır. Rüzgarlı günlerde ağaca rüzgar yönünden bakıldığında yalnızca gümüş rengi görülür, tersinden bakıldığında ise yeşildir. Kalp şeklinde yapraklara sahip olan Dünya'nın en güzel kokulu ağaçlarından biridir. Defne kadar her şeyi kullanılmasa da; meyvesi soğuk kışlarda çayı yapılarak tüketilir.


9. Akdeniz Servisi (Cupressus Sempervirens)

Futbol topu şeklinde meyvesi, kalem gibi dümdüz gövdesi ile peyzajların vazgeçilmezlerinden, yakışıklı doğal ağaç türlerimizdendir. Latince'de her dem yeşil manasına gelen sempervirens lakabına sahiptir. Piramit şeklindeki yapısı nedeniyle mezarlıklarda oldukça sık kullanılır. Bu yüzden Mezarlık Servisi olarak da anılır.


10. Doğu Ladini (Picea Orientalis)

Doğu Karadeniz'de dağların kuzey yamaçlarında sıklıkla görülebilecek bir ağaç türüdür. Sıklıkla görülmesinin nedeni karışık meşcelerelerde daima baskın olmasından kaynaklıdır. Hektarlarca orman arazisinde doğal olarak yayılan bu ağaç türü daima ormanın üstünlüğünü eline alır. En düşük görülen ormanlarda bile %60'ların altına inmez. Fırça şekli yaprak düzeni ve düzgün gövdesiyle de gösterişli ve güzeldir. Bu yüzden peyzaj için de kullanılır.


11. Adi Şimdir (Buxus Sempervirens)

Belki de en çok gördüğünüz peyzaj bitkisidir. Her şekle uyum sağlar, her ortama gelir. Ana vatanı Türkiye olmasa da Türkiye'de doğal yayılış gösterir ama bizler bunu doğal ortamından çok parklarda, bahçelerde ve yollarda görürürüz. Her şekli alan ve hemen hemen her iklimde yetişebilir bu ağaçcık. Çok yavaş büyüdüğü için; verilen şekli kolay kolay bozmaz. Bahçivanın tahayyül yeteneğine göre sempatikliği ve güzelliği hat safhaya çıkabilir. Bu yüzden doğal heykel olarak kabul edilebilir.


Bonus: Mabet Ağacı (Gingko Biloba)

Yararlanılan kaynak: Türkiye'nin Ağaç ve Çalıları (2007) -Necati Güvenc Mamikoglu

Bir sürü isimle anılan Mabet Ağacı pek Türkçe ismiyle bilinmez. Bunun bir çok nedeni var aslında ama en önemlisi Latince adıyla aktarlarda ve eczanelerde satılan çaylarından dolayı. Ginkgo Biloba "yaşayan fosil" lakabını almış bir ağaç türüdür. Bitkilerin atası olarak kabul edilir çünkü bilinen en yaşlı ağaçtır. 5000 yılı aşkın süredir tıp sektöründe ve alternatif tıpta kullanılır. Hiçbir ağaç türü ile yakınlığı olmayan ve diğer ağaç türlerine göre çok gelişmiş özelliklere sahiptir. Neredeyse her koşula uyum sağlayabilir. Kışın yapraklarını döker. Ülkemizde doğal olarak yayılmaz, ana vatanı da Türkiye değildir ama ormancılık sektörünün en önemli yapı taşıdır. Alternatif tıp ürünü olarak anılsa da Ginkgo Biloba çaylarının tıpkı endüstriyel ilaçlar gibi yan etkileri vardır. Bu yüzden doktorlar tıpkı ilaç yazar gibi hastalarına Ginkgo Biloba çayını dozajı ile beraber önerirler.shuin
Bu gönderi, herkesin içerik oluşturabildiği topluluğumuzun bir üyesi tarafından hazırlandı.
İçeriğini oluştur